V naší školičce se s dětmi otužujeme a taky pravidelně jednou týdně v zimě navštěvujeme saunu. K tomuto kroku mně vedly vlastní zkušenosti při práci s malými dětmi, kdy jsem vypozorovala, že nejčastějším onemocněním dětí předškolního věku jsou akutní virové infekce dýchacích cest (rýmy, záněty nosohltanu, hrtanu a průdušek). To přináší starosti rodičům, a i když jsou většinou krátkodobé, mohou mít i delší průběh a značně oslabují imunitu dětí.
Otužování u dětí má prokazatelně vedle zvyšování odolnosti proti nákazám i další zdravotně příznivé stránky. Stimuluje látkovou výměnu, celkově aktivizuje dětský organismus, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje příjemnou duševní pohodu dítěte.
Z vlastní praxe také vím, že veškeré otužovací procedury u dítěte je nutno provádět tak, aby je děti prováděly s radostí nebo alespoň bez nelibosti. V žádném případě neotužujeme ve školce dítě přes jeho odpor. Postup otužování vždy upravujeme podle reakce dítěte. Zvláště opatrní jsme u dětí, které se soustavným otužováním teprve začínají.
Velmi důležitá je také motivace: dětem společně vysvětlujeme, že otužování přispěje k tomu, aby byly zdravé a odolné. K posílení motivace přispívá i kolektiv dětí, kdy se děti motivují navzájem 😊.
Vliv na otužování má již každodenní pobyt dětí venku, kdy trávíme čas v lese, na zahradě, louce. Pokud počasí dovolí, děláme i naše ranní rituály venku na zahradě. Děti venku také svačí i dopolední svačinku, kdy sedí na zateplených podložkách, které si nosí s sebou do školky.
Při poledním odpočinku v jurtě, kdy spí děti na lehátkách, přikryté spacáky, či zateplenými dekami v zimě otevíráme i střešní větrací okno a hlídáme teplotu v jurtě.
K ověřeným procedurám patří také saunování. Dětem střídáme pobyt v sauně kde se potí s ochlazením (ve venkovní nebo vnitřní sprše, pokud jsou děti již otužilejší a venku je sníh, můžou se schladit ve sněhu). Děti mají vždy v sauně pitný režim .Zaručeným výsledkem je pokaždé příjemná únava, celkové tělesné a duševní uvolnění a na děti většinou „přijde velký hlad“😊 😊😊